Новини от деня

[   Facebook коментара ]

Re: Новини от деня

Мнениеот ilia

Ще настигнем Европа по доходи след 41 години
автор(и): Труд онлайн,
Image_1017697_2.jpg
Image_1017697_2.jpg (22.29 KiB) Прегледано 3196 пъти

Почти половин век - 41 години са ни нужни, за да настигнем минималните заплати на европейците, изчислиха учени от УНСС, съобщи Нова тв.

528 лева на месец са ни нужни, за да имаме нормален начин на живот. НСИ обаче изчислява, че в момента с разполага само с около половината от тези пари - 289 лева месечно.

27 години са ни необходими, за да настигнем останалите страни от Източна Европа. Тогава ще бъдем с доходи, с каквито са Словакия и Словения, но при условие, че минималната заплата у нас расте с 5% на година, а другите замразят доходите си.

Според сметките на Проф. Боян Дуранкев, за 38 г. ще настигнем Португалия и Гърция, а първенците - Франция, Холандия и Ирландия - за 41 г.

Рецептата, която може да помогне, е да се въведе семейно подоходно облагане, да се обърне по-голямо внимание на сивата икономика, а минималната заплата да бъде по браншове.

Така, за да влезем в надпреварата с европейските доходи, ще ни трябват две десетилетия.
Сигнатура:
    Илия Димитров Кузманов, ЧЛЕН на СД на СФСМВР при 05 РУ СДВР,
член на УС на СФСМВР
    Kогато животът ти поднесе палячовци, направи си....цирк!

[+/-] Авторски права за това мнение
    Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Анархисти протестираха на Капитан Андреево
    автор(и): Божидар Събев, прочитания: 458, коментари: 0
    Image_1017488_2.jpg
    Image_1017488_2.jpg (17.44 KiB) Прегледано 3194 пъти

Около 200 души, дошли от различни краища на Европа, протестираха край ГКПП-Капитан Андреево срещу условията за приемане на бежанци.

Протестиращите се определиха като анархисти и привърженици на движението “Без граница”. Те настояха да се дава статут на бежанци по облекчена процедура на всички хора, които идват от страни с военни конфликти като Ирак и Афганистан.
    Още по темата

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Сегал ще се реди за автограф от мен
    автор(и): Магдалена Гигова,
    Image_1017528_2.jpg
    Image_1017528_2.jpg (13.65 KiB) Прегледано 3418 пъти

С Йоан КАРАМФИЛОВ, изпълнител на водеща роля в “Конан Варварина”, разговаря Магдалена Гигова:

- Как попадна в “Конан Варварина”?

- Явих се на кастинг, звъннаха ми от “Ню Имидж”, защото работя с тях още от малък. Трябваше да направя read in (прочитане на реплика от сценария - Йоан го произнася със съвършен английски акцент). Дори не знаех, че се явявам за “Конан”.

- Какво е да играеш една от водещите роли в холивудска продукция?

- Аз съм в ролята на Донал, който е приятел и съперник на младия Конан. Той същевременно е и най-големият му враг, защото двамата са най-силните момчета в племето. Конан и Донал трябва да преминат през различни тайнства и препятствия, за да постигнат наградата. Двамата се борят за уважението на племето. Между тях се получава вражда, но има и тънка линия от приятелство, някаква братска връзка.

- Звучи като сложен образ. В предишната версия с Шварценегер нямаше такива тънкости?

- Ами не. Този “Конан” е базиран изцяло върху книгите на американския писател Робърт Хауърд, създател на персонажа през 1920 г. и на Л. Спрег де Камп и Лин Картър, които го доразвиват през 60-те години на ХХ век. Докато предишният филм с Шварценегер беше наистина холивудска версия. Дори сегашният изпълнител на главната роля Джейсън Момоа са го подбрали, защото физически попада в описанието на Конан - с дълга черна коса, движи се като пантера и изглежда повече като воин. Докато Шварценегер приличаше повече на културист, буца.

- На едни места пише, че бюджетът на “Конан” е 100 млн. долара, на други - че е “само” 50. Различно ли се работи в продукция за толкова много пари и, да речем, в българската “Пътят към върха”, която далеч не струва толкова?

- Честно казано, въобще не усетих, че струва толкова много филмът. Е, има разлика във вида на камерите, разположението им, във времето, в което се заснемат сцените и в претенциите на режисьорите. Но настроението беше толкова приятелско. В “Конан” нямаше страхопочитание към парите, нито настроението, че е грандиозна продукция. Просто искаха да направят филма както си трябва и мисля, че много добре се справиха хората.

- Всъщност, ти в колко филма си участвал?

- Осем. Неотдавна трябваше да си пиша СВ-то и ми отне около два часа да си припомня в колко филма съм играл и през коя година.

- Срещал си се с големи холивудски актьори. Респектът от твоя страна е ясен, но какво беше тяхното отношение? Правеха ли се на звезди?

-Не, нямаше нищо такова, освен Стивън Сегал. Аз дори не успях да стигна до него, винаги беше с петима души охрана. Исках една снимка с него, но не вървеше да му викам като някакво момиче фенка “СтивънНо всеки, с когото съм работил от големите актьори, нищо от онова, което се пише по жълтите вестници - че карат мерцедеси със затъмнени стъкла, че предявяват капризи, че движат с охрана, не е вярно. Нищо такова нямаше. Бяха много земни хора и те първи започваха разговор. Липсваше този неловък момент, в която аз да им казвам “Здрасти, аз съм Йоан Карамфилов, голям фен съм ви”. Те започваха да си говорят с мен как така едно момче от България са го взели да играе в холивудски филм, защо не са ангажирали американче, откъде знам английски...

- А откъде знаеш? Чувала съм легендата, че прекрасния си американския английски го дължиш на “Картуун нетуърк” (канал с анимационни филми)?

- (Засмива се заразително) Всичко е вярно! Малко хора ми вярват, но според мен има много деца, които са научили английски по този начин. Когато бях малък, не бях много социален и по цял ден седях у дома и превключвах каналите от скука. Имам си теория, че детските филми са много изразителни и са направени така, че да привличат вниманието на малчуганите. Когато направят едно движение и казват дума на английски в този момент, ти я запомняш. А когато гледаш по 14 часа дневно такива филми, няма как да не научиш английски.

Никога не съм ходил на курсове и на частен учител. В училище бях много над нивото на обучението. Продължих да общувам на английски, играейки на една електронна игра онлайн. И сега взех изпит от Кеймбридж, на който получих А минус, което е нещо като шест минус, по дяволите! Защото на “райтинга” (писането) съм допуснал някакви грешки, но като обща оценка е превъзходно. И това е изцяло от телевизора.

Много е смешно нашите как научиха, че говоря английски. Играех си с едни колички и понеже в главата ми имаше някаква сцена от филмче как полицаи гонят престъпници, аз си я преповтарях. По едно време влиза брат ми (телевизионният водещ Сава Цеков) в стаята, стои и гледа, а майка ми - зад него с торбите от пазара. Аз не ги виждам и продължавам да бъбря. Брат ми й казва “Тихо, той говори английски!”. И тя изпусна торбите.

- Как попадна на първия си кастинг за филм?

- Майка ми ме заведе. И при мен се случи както при почти всеки актьор - с малко притеснение и с много късмет. Взеха ме за масовката в “Далида”. Много добре си спомням канапето, което още си е там. На него по време на почивките седеше актьорче от Америка в някаква второстепенна роля. Видях, че му е скучно и отидох да си говорим.

Тогава дойде продуцентът на филма, някакъв италианец, и започна разгневен да крещи със странния си акцент “Какво прави това американче тук с този лош грим, ужасно облечено, сякаш е статист?!”. Кастинг директорът му каза, че съм българче от масовката. Тогава ме добавиха в списъците на “Ню имидж” и ме викаха за кастинги. Благодарение на този човек, чието име и до този момент не знам, но много го обичам.

- Играл си с Лоренцо Ламас, с Арманд Асанте...

- С Ламас имах съвсем малка роличка, но си говорихме в продължение на два часа. Сигурно много съм му досадил, но беше адски готин. Иначе с Арманд Асанте съм играл в “Рин Тин Тин” и после в “Деца от восък”. През прозореца на караваната го виждам как седи и се чуди откъде му е познато името “Йоан Карамфилов”, изписано на вратата й. Тогава излязох и го поздравих и той направи комична гримаса “Ох, пак ли ти?!”. Страхотен актьор! Може би не съм научил много от него за актьорството, но бях суперспокоен и можех да се потопя в ролята. Да бъда себе си.

- Помагат ли ти, като те видят, че си притеснен?

- Никога не съм бил притеснен пред камера. Нямам психологическа бариера, но са ми давали насоки. Например, когато трябва да бъда изплашен в някоя сцена, защото това не ми е присъща емоция. Аз нямам страх почти от нищо. На репетициите ми казват да бъда задъхан, очите ми да бъдат по-отворени. И веднага го правя, защото гледам да хабя колкото може по-малко метри филм.

- Звучиш като истински професионалист?

- Не обичам да го признавам, но си е горе-долу така.

- Защо реши да учиш в китайска паралелка?

- Китайският език е нещо много различно. Всички знаем какви икономическа сила е Китай и какви филми прави. Интересното е, че като отидох при баща ми и му казах, че съм се записал в 18-о училище, той ми каза, че и той, и дядо ми са учили там. Така че продължавам семейната традиция.

Може да не ви се вярва, че не съм бил в английскоговоряща държава досега. Мечтата ми е да уча 11-и и 12-и клас в Щатите. Тъжно е, но много младежи са на моето мнение. Не че у нас образованието е лошо. Имаме прекрасни учители, просто е нужно ти да се напънеш малко. Но ненапразно наричат Америка “Страна на неограничените възможности”. Искам да продължа кариерата си на по-високо ниво.

- Значи си се прицелил в Холивуд?

- В България си ми е удобно, тук са всичките ми приятели, но разбрах, че киното ми е кариерата за цял живот и искам да отида там. Имам CV, повече от добро за явяване на кастинг, имам външния вид (не обичам да се хваля), имам и английски с три акцента - британски, американски и австралийски. В момента го усъвършенствам с немски и руски акцент...

- На 16 години си и вече знаеш какво искаш!

- Хубаво е да си ориентиран от рано.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

България – в топ 10 на дестинациите за втори дом на британците
    1466924685_460.jpg
    1466924685_460.jpg (39.42 KiB) Прегледано 3413 пъти

Интересът на англичаните към къщи в българските села се възобновява, съобщава британски сайт. През лятото на тази година страната ни попада в топ 10 на най-предпочитаните държави за покупка на втори дом. У нас брокерите отчитат, че цените на селските къщи са паднали с близо 45 на сто за година, но до сделки рядко се стига.

Според проучване България е на 7-мо място по интерес за покупки на недвижими имоти сред британците. Зад нас се нареждат Турция, Кипър и Барбадос.

Въпреки това, чуждите сайтове отбелязват, че купувачите трябва да бъдат внимателни, защото имотите не винаги са такива, каквито те очакват.

Брокерите у нас признават, че заради спада в цените на селските имоти англичаните проявяват интерес, но цените на хубавите къщи не са толкова ниски, колкото се надяват.

В русенското село Екзарх Йосиф се надяват да имат още нови английски съседи. Едно от британските семейства, заселило се в селото преди години има дори собствен бар, с който се издържа.

В Благоевградско обаче англичаните са останали разочаровани. Според брокерите жителите на Острова, купили къщи в региона преди години, сега искат да ги продадат на двойно по-високи цени от реалната им стойност.

Засега експертите са на мнение, че засиленият интерес към нашите имоти се дължи предимно на любопитство заради спада в цените и не очакват втори бум в продажбата на селски имоти, както това се случи преди кризата.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Двама ранени при престрелка в плевенско заведение
    460x345.jpg
    460x345.jpg (17.01 KiB) Прегледано 3427 пъти

Двама мъже бяха ранени при престрелка в плевенско заведение, разиграла се в събота вечерта.

Инцидентът станал около 21.00 часа между десетима мъже, за които се предполага, че са от село Буковлък и компанията на криминално проявения плевенчанин Камен Балбузанов - Куката.

Те нахлули в заведението с бухалки и след възникнал скандал човек от групата на Балбузанов прострелял двама от пристигналите мъже. Единият е ранен в ръката, а другият - в главата.

Задържани са Камен Балбузанов и още един човек от обкръжението му.

Полицията издирва останалите участници в кървавата драма.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

ГЕРБ се борят с Калфин, но не и с Кунева

0000127336-article.jpg
    0000127336-article.jpg (46.29 KiB) Прегледано 3427 пъти

Снимка: БТА

"БСП е основният опонент на ГЕРБ за президентския вот. Меглена Кунева не ни притеснява".

Това заяви шефът на предизборния щаб на управляващите и вътрешен министър Цветан Цветанов пред bTV.
    За местните избори управляващите имат програма минимум и програма максимум.

"Минималната цел е постигане на резултата от изборите през 2007 година. Това означава да сме първа политическа сила, да имаме кметове в над девет областни града. Реалният резултат е 10-12 кметове, а отличният – 16", каза още Цветан Цветанов.

ГЕРБ си е поставило за цел да влезе и в смесените региони, които традиционно се „държат“ от ДПС.

"Важно е да влезем сериозно в тези смесени райони, за да неутрализираме страха, който продължава да цари там. 2013 г. се надяваме, че ДПС ще бъдат неприятно изненадани от резултатите, които ще получим в местата, които по традиция са на Доган", смята Цветанов.

МВР шефът отново нападна съдебната система този път за задържането на "новия наркобос на София" Христо Байков.

Вицепремиерът повтори, че полицията не задържа Байков за първи път. "За пореден път го задържаме, защото при предишни акции съдът не счете за нужно да го арестува с мотива, че наркотиците не били негови, защото не са намерени в дома му", обясни Цветанов.

Той допълни, че ако Байков е бил покровителстван от МВР, това е било на ниво районно управление.

"Когато се съберат доказателства за служители от другата страна на барикадата, полагаме максимални усилия да ги разобличаваме и отстраняваме", добави Цветанов и обеща, че няма да бъде допуснато съществуването на емблематични за годините на прехода лица.

Цветанов отрече да хвърля камъни в градината на съдебната система. Той даде пример за случай на българин в САЩ, за когото е разговарял с американския посланик Джеймс Уорлик.

След тежко престъпление мъжът бяга от Щатите, задържан е в Перу. Там е оставен под домашен арест и изчезва отново. Прибира се в България и отново е задържан, но след нова мярка "домашен арест" бяга пак.
    Още по темата
    Закопчаха Ицо Байков след сигнал за изнудване

"Така сравняваме българския съд с този в Перу. Надявам се да стигнем нивото във Великобритания, където само за подстрекателство за хаоса веднага съдебната система взе мерки, които да съответстват на интересите на обществото", коментира вътрешният министър.

Цветан Цветанов за пореден път отказа да коментира думите на финансовия министър Симеон Дянков за намаляване на парите от бюджета за МВР за сметка на образование, наука и култура.

Мотивът – темите за бюджета и управлението трябва да се коментират в друг формат – на ниво Министерски съвет и парламентарна група.

Вътрешният министър обаче подчерта, че е "колективен играч" и се съобразява с решенията на останалите министри, дори те да не съвпадат с неговите виждания.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Първанов: Жълтата преса е впрегната предизборно

Той очаква някои кандидати да влязат в компроматната война

0000127459-article.jpg
    0000127459-article.jpg (32.68 KiB) Прегледано 3427 пъти

Снимка: Булфото

Президентът Георги Първанов не изключва възможността някои от кандидатите за държавен глава да се плъзнат по плоскостта на компроматната война.

"Мобилизиран е целият фронт от жълтата преса, разпространяват се дори и лъжи. Никой не е спечелил от това", заяви Първанов, цитиран от БТА.

Според държавния глава дебатите за президентския пост са закъснели.

"Никой не спори за онова, което предвиждат президентските правомощия. В Европа се случват неща, по които трябва да чуем мнението на кандидат-президентите", коментира Първанов.

Той посочи, че това е наложително, особено когато става дума за управляващите.

"Ще се опитам да провокирам дебати с доклад за дейността си, за да видим дали някой ще надгражда или ще отрече направеното", заяви президента. Според него това трябва да стане аргументирано.

"Необходимо е да не се участва в компроматна война, но това не е достатъчно условие. Трябва да се извадят сериозни аргументи каква ще е новата външна политика. Гласът на България трябва да се чуе още по-отчетливо", е мнението на Георги Първанов.

Той се надява да чуе има ли почва за социално ангажиран президент.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Туризмът предвижда приходи от над 3 млрд. евро
    684073b036.JPG
    684073b036.JPG (53.11 KiB) Прегледано 3427 пъти

28.08.2011 09:30

Чужденците са повече с 4,5%, очакват силен септември

И в момента по Северното Черноморие има над 50 хиляди туристи

Туристите по българските курорти са повече спрямо миналата година. Това сочат данни на Националния борд по туризъм, предаде АСН.

Приходите от туризъм за цялата година при чуждите гости се очаква да бъдат с 4,5 на сто по-високи. Прогнозите са, че те ще достигнат 2,7 млрд. евро. Приходите от българските туристи пък вероятно няма да надхвърлят 1,5 милиарда лева, което означава общи приходи над 3 млрд. евро. Експертите очакват за цялата година ръстът в броя на туристите да бъде в рамките на 14%.

По данни на Националния борд по туризъм, по-сериозно се е увеличил броят на почиващите от Русия, Словакия, Чехия, Унгария и Полша. По-малък ръст има при гостите от Великобритания и Германия.

Въпреки че все още не са обработени, данните за най-върховия месец август потвърждават първоначалните очаквания на туристическия бранш за повече туристи по Черноморието. Една от причините е голямата активност на хотелиерите през пролетта при предложенията за ранните записвания. Според експертите се е повишило и качеството на родния туристически продукт.

И в момента по Северното Черноморие има над 50 хиляди туристи.

Прави впечатление, че това лято идват повече гости със собствен транспорт от бившия соцлагер от Източна Европа и от Румъния. Затова от бранша настояват за повече усилия по отношение на инфраструктурата. Заради големите намаления, които хотелиерите ще предложат в края на сезона, от туристическия бранш очакват и септември да е силен. Прогнозата на синоптиците за хубаво време също вероятно ще помогне за това.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Беднякът наркобос
    Елена Кодинова 28.08.2011,

618x346.jpg

Белото им показА тъмната страна...
    „МВР пичкърс" представя: „Беднякът наркобос" (английско заглавие "Slumdog Drug Lord")

По екраните от август 2011

Жанр: кратка черна милиционерска PR трагикомедия с елементи на абсурдизъм

Сценарист: Цветан Цветанов

Режисьор: Цветан Цветанов

Звезди: Цветан Цветанов, кокаинът (като дух), рейтингът.

Филмът не се препоръчва на лица под 12 години с неукрепнали и все още развиващи се умове, както и на възрастни интелектуално предизвикани (политически коректната дума за тъпи) поради опасност от задълбочаване на когнитивните им проблеми.

Синопсис:

Сцена 1

Едър план. Тежки грижи са забулили мъжкото чело на вътрешния министър на България Цветан Цветанов (в ролята - Цветан Цветанов). Хората се избиват по пътищата на страната, а КАТ са безсилни да спрат кръвопролитията от катастрофите. Отрепки от журналистическите и полицейските низини се заяждат с доблестния държавник заради даренията за МВР, които щедро се леят от уплашените да не ги постигне справедливият правораздавателен гняв. Неразкрито убийство в центъра на София с хиляди гафове в разследването. Нито един осъден след всички шумни арести в страната.

Цветанов не може да разбере защо все полицията обвиняват за липсата на присъди. „Като че ли очакват някой с 500 лв. заплата, пишеща машина и 200 грама бензин в служебната лада да работи като Хорейшио!" - мисли си той, ословесен зад кадър от дикторски глас. „Съдиите, които имат толкова повече възможности за подкупи, те да се оправят! Няма сега и доказателства срещу престъпниците да им събирам!"

- Завистливо племе сме българите - казва на глас Цветанов. - А най-много завиждат тези, на които не им стига корупционна креативност. Вместо да си измислят собствени далавери, те за моите дарения и апартаменти се загрижили.

(Забележка на сценариста: Цветанов е физкултурник-технократ и почитател на социалния дарвинизъм. Мрази да му гледат в паничката - особено репортери и хора от прокуратурата - и да му оценяват професионалните качества. „Оцелява човекът с най-много апартаменти" - е неговото мото. Както и: „ВИФ и Бойко промениха живота ми!")

Министърът въздъхва и се чуди какво да направи, за да може скоро да се появи в някой сутрешен тв блок. И там да повтори по формулата на Гьобелс своето мнение, което смята да превърне в чиста истина чрез постоянно набиване в избирателските кратуни: че МВР пази народа и е повело тежка битка с престъпността. Да се обади на Бареков? Е нали преди десет минути излезе от студиото му...

Отваря черното тефтерче с телефоните, затваря очи и забива пръст на случайно място. Поглежда и какво да види - номерът на Христо Байков, известен в „Белите брези" като Ицо Ескобара, а във „Филиповци" като Паблото.

- Ице, ще те правим наркобос - казва Цветанов в слушалката.

- Е, шефе, най-накрая! Ще ме покриете ли в центъра, че ми писна да продавам бело в крайните квартали!

- Няма, Ице, няма. Нямаш толкова пари да си платиш за това. Но ще те уредим да те опишат по вестниците, че си новия наркобос на София. Вземи един хамър назаем и иди в някое заведение. И гледай да не си сам, а с такива по-едрички момченца. Аз ще пратя едни наши журналистчета да ви наснимат с твоите хора. Ама им кажи като си вдигат тениските, по-дълго да ги държат така, че да може фотографът да хване пистолетите. И гледай три пъти да слезете от колата, за да си направят хората повече кадри. А на другия ден ще те арестуваме. Ти си знаеш как става. Ще има: „Легни, боклук! На колене, казах, че иначе много ще те боли!" То това е за пред камерата, нищо лично, ти се знаеш с нашите момчета, те са пичове. Но простолюдието трябва да види как МВР унижава най-големия наркобос.

- Е, шефе, ти ми стопли сърцето! Поне за един ден твоето унижение ще ме накара да се почувствам като Баретата! Благодаря ти, шефе! Може ли да си поръчам две проститутки да ме съпровождат? Така да се видят на кадъра, да мина и за женкар?

- Не може! Щото твоите са много грозни, ти за елитни нямаш пари. И ще се сетят хората, че ги будалкаме.

- Ей, как ги разбираш тези медийните работи, шефе... Да взема и аз да прочета „Винету" най-накрая...

- За феновете работим, не за слава и пари. После ще те пуснем, няма да се плашиш. То и да решим да те разследваме, няма кой да събере доказателства, знаеш как е при нас. Да си чул досега МВР да е събрало доказателства срещу някой арестуван? Не си. И аз не съм. Но при Ани Цолова като отида, ще обвиня пак съдиите.

- Добре, шефе, щом казваш. Ама може ли да ми снимат репортерите само левия профил, че ми е по-хубав?

- Ей, откога стана такава пудра? Не може. Само при Бареков. Аз и там ще те уредя.

- Да ти даря нещо за министерството после? Ама няма да е много, по крайните квартали трудно се изкарва...

- Не, българското МВР не взима нищо от разследвани. Само от държавни институции. - Тежка пауза. - Вече - добавя Цветанов и преглъща една мъжка сълза на съжаление.

- Добре, шефе, щото аз и нямам откъде...

- Бягай за хамъра и после както се разбрахме.

Сцена 2

Панорама на малка кухничка от 200 квадрата. Цветанов по халат пие кафе в един от шестте си апартамента. Край него весело припкат двете му по-големи дъщери, малката гука от кошчето, а жена му подава в мъжката му десница новия брой на любимия му вестник. Цветанов го разгръща и стига до това, което му трябва.

„Ей, тоя Ицо, нали е нов в пи ар-а, много зле се е представил на фотосесията. Кви са тези втори употреби, с които се е облякъл? Как сега да го представям за новия наркобос на София? И тоя хамър как му седи на люлинския стайлинг..." - мисли си угрижен Цветанов, докато отпива от кафето.

И вдига телефона, за да нареди нова акция на МВР, в която да бъде заловен новия наркобос. Много хубаво ще се получи. Само да си запише да каже после при Ани Цолова, че като е прочел във вестника за Ицо, веднага е предприел решителни действия и е счупил гръбнака на кокаиновото чудовище в София. От тук до края на света никой няма да шмърка дори сода бикарбонат в този град.

Сцена 3

Ден по-късно в кабинета на Цветанов донасят за преглед видеото и снимките от ареста на Ицо Ескобара или както го знаят във Филиповци - Паблото, новия наркобос на София. „Не е съвсем лъжа, то крайните квартали, в които той продава, са си в София", чете дикторският глас мислите на държавника. „Макар че там тези, които имат пари за бело, са толкова малко, че се познават лично и поименно и Ескобара кърти от тях жълти стотинки. Е, вярно, че телефончетата, дето са му ги иззели, са като залежала стока в заложна къща край Централна гара. Ама те хората вярват на всичко вече. Пък и работим с каквото имаме. По-добро - нямаме", разсъждава Цветанов, докато разглежда визуалните илюстрации на мощта на МВР, които скоро ще потеглят към мейлите на всички криминални репортери в страната.

- И да ги пуснете и в youtube, vbox7 и в торентите - нарежда той накрая на пиарите си. - И не казвайте за торентите на Явор Колев.

Сцена 4

След още един ден Цветанов държи от националния ефир пламенна реч за безкомпромисната война на МВР срещу наркомафията и обвинява съдебната система за това, че Ицо Ескобара, беден младеж от крайните квартали, произведен за един ден за наркобос на София, се разхожда на свобода. Думите му постепенно заглъхват, камерата се приближава към мъжественото му, строго, но добронамерено лице на физкултурник-технократ и постепенно кадърът фейдва до черно. Тръгват надписите под саундрака на филма - „Родната полиция ни пази" в изпълнение на юбер-звездата на световния пот, пардон - поп, Веселин Маринов.

Край

Всички прилики с реални лица и събития са случайни и изцяло плод на развинтената и не много здрава фантазия на авторката.

Сред екстрите в DVD-то можете да намерите интервю с баба Мария Дразова от село Веселие, община Приморско, която благодари на управляващата партия, че я има и прави обстоен възторжен анализ на филма „Беднякът наркобос". Както и с русенската поетеса Венета Бакалова, автор на песен за ГЕРБ, включена в саундтрака на кинематографичния шедьовър.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

България се пролетаризира
    Иван Костов, председател на Демократи за Силна България , в. "Сега" 26.08.2011, 12:58 (обновена 26.08.2011, 13:12)
    618x346.jpg

Снимка: © БГНЕС

Иван Костов: Тази криза ще отвори още повече ножицата между стандарта на живот на различни слоеве от населението и ще обезцени доходите, а това са точно слабостите на българската икономика
    Задълбочаването на кризата изглежда все по-реално, а вероятността да засегне и нас е все по-близка. Този път кризата се очаква да засегне реалната икономика, а не както беше преди - финансовата сфера.

Редица правителства, включително в ЕС, са в трудно положение. Дори и да приложат програми за бюджетни съкращения, те едва ли ще да бъдат изпълнени както са замислени и няма да дадат очакваните резултати.

Основната реакция на САЩ и ЕС ще бъде печатането на пари. Когато централните банки покриват дефицитите и обслужването на дълга на правителствата, това обезценява долара и еврото. Този процес вече започна. Цената на златото се покачи, поскъпна и швейцарският франк.

Така подкрепени правителствата ще се опитат да избегнат нужните структурни реформи. Само че инфлацията както винаги ще се стовари най-тежко върху бедните семейства, върху малките и средни фирми и върху слабо развитите икономики.

Богатите, големите фирми, силните икономики също ще бъдат засегнати, но в по-малка степен. Тази криза ще отвори още повече ножицата между стандарта на живот на различни слоеве от населението и ще обезцени доходите, а това са точно слабостите на българската икономика.

Кризата у нас

Ние и сега сме в по-тежко положение от останалите. У нас влошаването на икономическата ситуация не е преставало. В сравнение с най-добрите показатели преди кризата крайното потребление спадна с почти 10 на сто по цени от 2000 г. от 9429 млн. лв. на 8575 млн. лв.

В същото време безработицата се увеличи от 6,5 на сто до 12 на сто. Дори през последната година, въпреки отчетения растеж на брутния вътрешен продукт, оборотът в търговията на дребно намаля с 0,8 на сто, но реалното намаление е повече от 4,4 на сто, заради инфлацията.

Общите доходи на домакинствата намаляха от 2194 на 2131 лева или с 2,9 на сто, но реално спаднаха със 7,3 на сто заради инфлацията. За първите пет месеца чуждестранните инвестиции от 2 слязоха на 1,2 млрд. лв.; брутното капиталообразуване е спаднало с 29 на сто.

През юни тази година редовните кредити на предприятията (корпоративните клиенти) са 74 на сто от общите. Домакинствата, най-вече тези със средни и по-високи доходи, не вярват в бъдещото си благополучие и започват да спестяват. Макар да получават реално по-малко приходи тези домакинства са причината вложенията на физическите лица да нараснат с 11 на сто.

Политически реакции

Предишното правителство пренебрегна сигналите на кризата и си позволи престъпно бездействие, но не посмя да посегне на фискалния резерв и той остана значителен.

Сегашното правителство реагира така: последните две години покри дефицита с пари от фискалния резерв и го изчерпа; прехвърли част от проблемите на бюджета върху данъкоплатците, увеличавайки местните данъци, таксите и осигуровките за домакинствата с повече от 50 на сто;

намали някои разходи, без да осъществи структурни реформи; опитва се да стимулира инвестициите само с публични инфраструктурни проекти; принудено от профсъюзите повиши минималната заплата и някои пенсии, без да има бюджетна възможност за това.

Правителството твърди, че не е вдигнало данъците и не е допуснало намаляване на доходите, но както показват фактите нито едното, нито другото е вярно.

За разлика от първата вълна на кризата сега правителството няма фискален резерв и това го прави по-безпомощно; слабата държава облага слабите данъкоплатци, защото е в състояние да събере данъците само от тях; рязането на ленти не може да замести политиката, стимулираща истинската инвестиционна активност; минималното вдигане на доходите на социално слабите е обречен опит за ограничаване на щетите от кризата.

Можем ли да посрещнем ново влошаване?

Домакинствата, самонаетите лица, малките и средните фирми формират основната икономическа структура, която може най-добре да посрещне и отрази кризата. Затова най-важният въпрос е имат ли те възможност да се справят при ново влошаване на икономическата ситуация.

Тези възможности изглежда са напълно изчерпани. През 2001 г. работната заплата и пенсиите формират около 62 на сто от общите доходи на домакинствата. Останалата част приходи: извън работната заплата, от предприемачество, от собственост, от домашно стопанство, от продажба на имущество и други, са общо 33 на сто.

През първото тримесечие на 2011 г. работната заплата и пенсиите формират над 85 на сто от общия доход на домакинствата. Другите приходи, които са характерни за пазарна икономика с развито предприемачество, са спаднали на 11,9 на сто, почти 3 пъти?!

В абсолютен размер приходите извън работната заплата са под нивото на 2001 г., а от предприемачество са на равнището на 2007 г.; доходите от лично стопанство са 25 на сто от тези преди 10 години; другите приходи спадат непрекъснато от 2002 г. насам - и всичко това в номинално изражение. Реално измерени тези приходи, които правят домакинствата автономни в пазарни условия, са намалели още повече.

Фактите са ярко доказателство, че в последните 10 години се е случила нова пролетаризация на българите. Те вече зависят драматично от заплати и пенсии вместо от доходи, за които са отговорни сами. Това е структура на домакински доходи на социалистическа, а не на демократична държава с пазарна икономика, основана на частната собственост.

Тези доходи са свидетелство, че хората са с ограничена предприемчивост; загубили са възможността с активност и инициативност, със собствените си усилия и трудолюбие да преодолеят кризата. Основната причина за упадъка на предприемачеството са управлявалите враждебни спрямо него правителства.

Най-драматичното влошаване на структурата на домакинските доходи става в последните две години. Това на свой ред е категорично доказателство за пълното отсъствие на бизнес ориентирана, дясна икономическа политика у днешните управляващи. Рискуваме след две години да търсим със свещ справящи се предприемачи.

Държавна антикризисна политика

Държавата няма свободен фискален резерв, с който да посрещне задълбочаване на кризата. Резервът бе изчерпан, но реформите в основните системи не бяха извършени. Това увеличи тяхната зависимост от бюджета и ограничи собствените им финансови резерви. Правителството ще трябва да излезе на свободния пазар да търси кредити и да плати пазарни лихви.

Няма възможности за ново "затягане на колана." Защото както показват опитите от последните две години, "затягането" парализира дейността на нуждаещите се от структурни реформи сектори: съдебната система, публичната администрация, здравеопазването, образованието, МВР, пенсионно-осигурителната система и социалното подпомагане.

Безпринципното свиване на разходите разрушава самата основа на публичните и на солидарните системи, особено тези, които финансират здравеопазването и пенсиите. Създава предпоставки за масово разпространение на корупция и престъпност с "бели якички".

Очевидно и неотложно е предприемането на посочените реформи. Те са изцяло в ръцете на изпълнителната и законодателната власт и не зависят от икономическата ситуация. Тези реформи ще бъдат най-силният отговор на задълбочаването на кризата.

Надявам се, че е дошло времето, когато управляващите популисти ще разберат, че очевидните и крайно наложителни действия не могат повече да бъдат отлагани, че вече става въпрос не за воля, а за неизбежност, че политическият театър не може да замести политическите решения.

Управляващите в Министерския съвет съвместно с Народното събрание са длъжни да предотвратят финансовото източване на държавата, общините, фирмите и домакинствата от злоупотребяващи с господстващо положение монополи.

Страната ни остро се нуждае от промени в посока на развитие на предприемачеството в пазарни условия. Управляващите трябва: да повишат ефективността на администрацията по отношенията на гражданите и фирмите; да облекчат условията за започване и прекратяване на бизнес;

да ограничат целенасочено данъчно-осигурителни тежести и бюрократични процедури за малкия и семейния бизнес; да мотивират хората да търсят законни собствени решения на икономическите си проблеми; да елиминират злоупотребите с монополно положение, които рушат двигателя на икономическото ни развитие - конкуренцията.

Тяхно е задължението да намалят сивата икономика, която унищожава условията за лоялна и законна конкуренция в почти всички сектори на пазара.

Държавата трябва, каквото и да й струва, да бъде коректна спрямо своите доставчици. Трябва да плаща навреме, по прозрачен и контролиран от обществото начин, с регламентирани правила за реда на издължаването си.

Не може да си позволи на прага на задълбочаване на кризата да не плаща на фирмите по техните безспорни вземания от публичния сектор, защото това ограничава фирмената ликвидност и увеличава несъбираемите вземания на всички участници на пазара.

Управляващите трябва да премахнат вратичките в законите, които дават възможности за безнаказана злоупотреба с власт, за толериране на конфликтите на интереси, за укриване на данъци, за източване на акцизи и ДДС, за неадекватни наказания за икономическите престъпления.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Ефектът IKEA
    Шведската компания ще разтърси мебелния пазар. Докато клиентите ще спечелят разнообразие и по-ниски цени, търговци и производители ще загубят бизнес
    Теди Василева

zx240y240_1145369.jpg
    zx240y240_1145369.jpg (19.13 KiB) Прегледано 3538 пъти

© Надежда Чипева Инфографика

Дойдох, видях, победих

Навлизането на IKEA в Централна и Източна Европа започва от производството. Следва успех в търговията
    26 авг 2011

Между два стола

Влизането на шведската верига ще удари малките мебелни фабрики, но няма да се отрази на износителите
    26 авг 2011

Рядко се случва една компания да влезе на един пазар и да го разтърси из основи. Само след няколко седмици в България идва едно от изключенията. Шведската компания IKEA ще размести драматично мебелния пазар и вероятно ще промени интериора на много български домове. Това вече се е случвало в десетки държави и няма никакви основания България да очаква да е първото изключение.

Промяната ще е на няколко нива – при търговците и местните производители ударът ще е неизбежен. Само степента може да е различна. Приходите за част от магазините или само ще спаднат, или направо ще се сринат. Ще пострадат и оборотите на всякакви търговци на аксесоари за дома, лампи, килими и т.н. Индиректно ще пострада и пазара на наеми на търговски площи заради затварянето на обекти. Малките производители на нисък и среден клас мебели (виж другия текст) направо могат да изгубят поръчките си от местния пазар. А това значи най-малко предприемачи без бизнес и още безработни.

За потребителя дебютът има само позитивна страна – ще има повече конкуренция, достъпни решения за обзавеждане, а и много вероятно по-голямо разнообразие. Последното ще дойде не само от IKEA, но и защото другите търговци и производители ще трябва да търсят промяна и в продуктите, и в качеството на обслужването.

В кухнята на мебелите

За да се анализира "ефектът IKEA", първо ще разкажем какво се случва на сегашния пазар на мебели. Накратко, той и в момента е повече от труден. Щастливите години започват с бума на пазара на недвижими имоти около 2005 г. и завършват три години по-късно. После се настанява кризата и приходите падат – при някои с 20%, при други направо наполовина. Цените на производителите не намаляват, дори леко пълзят нагоре заради суровините. А българските клиенти имат все по-малко пари. Така търговците на мебели орязват разходите си и свиват маржовете на печалбите вече втора година. И много работят на загуба. На този мрачен фон влизането на IKEA лесно може да разклати някои от тях.

Друга специфична черта на пазара е, че няма едри играчи. Големите вериги са десетина, с малки изключения (като COMO и Mobexpert) всички са с български капитали. Обяснението за липсата на чужди вериги е, че пазарът е малък и с неплатежоспособно население. Няма и статистика колко са единичните мебелни магазини.

Точна информация за оборота от търговия с мебели и вещи за дома няма. По оценка на представител на бранша (изследването е за 2010 г., но всички в сектора казват, че тази година продажбите са на същите нива) годишно се продават стоки за около един милиард лева. В това число обаче влизат и оборотите на магазините тип "направи си сам", и покупките за бизнес сгради - например на обзавеждане за офиси и хотели. Ако двете групи бъдат изключени, само търговията на дребно се оценява на 600 млн. лв., сочи проучване на веригата АИКО. Още по-консервативни в мярката си за пазара са от "Явор" - те смятат, че продажбите на мебели годишно са за 480 млн. лв., като в числото не влизат домашното оборудване и аксесоарите, декорацията и т.н.

Повечето магазини обясняват, че продават основно чуждестранни мебели. Според статистиката вносът на едро обзавеждане през миналата година е бил само за 343 млн. лв., но това е без търговските надценки и ДДС, а и не включва всякакви други стоки за обзавеждане – като текстил, фаянс, осветителни тела и т. н.

IKEA на вратата

Различно и ново, при това на ниска цена. С тези си качества IKEA вероятно ще привлече голяма част от българските потребители. Две леко противоречащи си неща стоят в дъното на продуктите на компанията. Първо, дизайнери, които мислят за визията и комфорта на милиарди клиенти. Второто е още по-привлекателно за масовите клиенти – евтино е. Защото поръчките са за милиони артикули и са изпълнени от производители в държави с евтин труд. Тази икономия от мащаба трудно може да бъде преборена от конкуренцията.

"IKEA е институция. Това е по-различен магазин, голямо име, затова пътникопотокът към него ще е голям, ще има и "гости" от страната. Очаквам сътресения на пазара, намаляване на обемите на другите търговци, особено при стоките, които IKEA прави добре - аксесоари, вещи за дома", казва Светослав Радушев, управител на Como.

Мениджърът на гръцкото дружество Тео Муратидис (Fourlis държи франчайз правата за България и е собственик на софийския обект), вече обяви, че целта им е 10% дял от пазара в края на първата година. А това се превежда в оборот от около 100 млн. лв. Огромно число на фона на досегашните най-големи играчи АИКО и "Явор", които са с продажби от по 30-40 млн. лв. от доста повече обекти.

От IKEA често обясняват, че те помагат пазарите, на които влизат, да растат. Защото хората купуват неща, които иначе не биха придобили. България едва ли ще е изключение и пазарът наистина може първоначално да порасне с малко. Това е особено сигурно за дребните аксесоари. Досегашни дебюти на веригата са показали, че точно там са първите покупки и те формират над половината от приходите. Следващата година обаче около 55% от оборота идва от мебели. Така излиза, че ефектът ще е на всички нива и местни търговци ще загубят бизнес, без значение дали продават вещи за дома, или едро обзавеждане. Въпросът е колко точно и кой?

Обречени да загубят

Ясно е, че IKEA ще отнеме милиони приходи от досегашните участници. "Малките, които не са задлъжнели, може и да оцелят, но ако не са здрави финансово, ще имат спад или срив. Веригите отсега умуваме откъде и какви разходи да отрежем, но вече ги свихме максимално заради кризата, остава да сменим концепцията, да е различна от IKEA", каза представителят на Como.
    И собственикът на "Арон" Константин Генчев смята, че новият магазин ще удари по всички в сектора. Той не прогнозира какъв може да е ефектът. "Ако се стигне до спадове в оборота от 20-30%, ще има затваряне на магазини", прогнозира Генчев.

Други обаче поне на думи не звучат притеснени от задаващия се голям играч и твърдят, че са подготвени и имат планове за нови обекти.

"Знаехме, че IKEA влиза, затова достатъчно рано взехме решение да се препозиционираме в по-високия сегмент", казва Петър Василев, маркетинг мениджър на АИКО. Но признава, че краткосрочно всички ще усетят влизането на новия играч. "Не очакваме спад дългосрочно."

Доста по-спокоен звучи управителят на мебелни къщи "Явор": "Подготвени сме за идването на шведския гигант и не мисля, че ще ни изненадат с нещо. Разбира се, наясно сме, че в началото ще се вият опашки, като при откриването на всеки нов магазин - нека си спомним истериите около отварянето на METRO, Kauflad или Lidl, но това е нормално и бързо отшумява." Като конкретна стъпка дава пример с привличането на нови мениджъри, включително и такива с опит в шведската верига.

"Проблемът ни не е в IKEA, а че клиентите нямат пари", казва Тихомир Симеонов, собственик на веригата "Нов дом Симеонов". Но това касае и шведския бранд, който изпусна бума на пазара. Въпросът е, че точно при свито потребление той може да се яви най-любимата нискобюджетна алтернатива, а останалите да не успеят да оживеят до вдигането на покупките.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

http://zonabg.info/Focus.40_42/19605.article/
    19605b.jpg
    19605b.jpg (7.78 KiB) Прегледано 3538 пъти

Фирми се отчитат с месечна лепта към МВР
    Красен Николов, 28 август 2011 г.

Широкоразпространената практика да се даряват пари на МВР са довели до уникалната ситуация определени фирми да сключват годишни договори и да се отчитат всеки месец с определи суми на министерството. Това става ясно от справката, предоставена от вътрешния министър Цветан Цветанов на Mediapool по Закона за достъп до обществена информация.

Договори за периодични дарения са сключени с фирмите "Геотрейдинг" ООД, "Никром-тръбна мебел" и "Техра" ЕООД. "Геотрейдинг" се е съгласила да дава по 150 литра гориво месечно на ГДБОП в продължение на една година. Фирмата се занимава с внос на селскостопанска техника и гуми. Управителят на фирмата Иван Вутов участва и в дружеството "Иракли" АД, което има планове за застрояване на част от едноименната местност край морето.

Другите две фирми са се съгласили да даряват съответно по 70 и 100 лева месечно на пожарната, но в справката от МВР не е посочен срок за действие на договорите. Информацията, предоставена до момента на Mediapool, разкрива всички фирми, дарили на 11-те структури на МВР в София за периода 1 април – 31 юли тази година.

В същото време обаче са скрити имената на физическите лица, които даряват на министерство, тъй като не са пожелали да бъде разкрита тяхната самоличност. Поради тази причина е невъзможна и проверката дали сред тях има осъждани или разследвани.

Българската преса също се явява дарител на антимафиотите чрез вестника на Ирена Кръстева и Делян Пеевски "Телеграф". Евтиният тиражен всекидневник, известен с лоялната си проправителствена лилия, е дарил 17 броя спортни екипи за полицаите на стойност 571.2 лева. Сред другите дарители на антимафиотите са цигареният дистрибутор "Бритиш Американ Табако Трейдинг" с 3 лаптопа и 3 монитора и правната кантора "Арсис консултинг", които имат споразумение с МВР за подпомагане на борбата с контрабандата и кражбата на интелектуална собственост. ГДБОП са получили дарения за общо 33 168 лева за последните 4 месеца.

Главна дирекция "Криминална полиция" също не е забравена от цигарения бранш. Там дарява "Табак Трейдинг партньр" ООД, а получените от полицията 11 компютъра и 2 принтера са осчетоводени за 12 833 лева. Дирекцията обаче е получила повече от двойно по-малко от ГДБОП – стоки за 14 333 лева.

Най-дарявана за периода април – юли 2011 г. е пожарната. Там са регистрирани 56 дарения за 4 месеца. Сред дарителите са вездесъщата фирма на МВР "Безконтактни мултиплексорни вериги", която се отчита с ремонт за 50 000 лева и пожарна кола, осчетоводена на смешната сума от 15 500 лева. Съдът в Пазарджик се отчита с две дарения на компютърна техника за общо 1600 лева. Другите по-известни фирми са "Стилмед", "Метро", "Кока кола" и дъщерната й "Горна баня", дарили по няколко каси газирани напитки и минерална вода. Гриша Ганчев чрез "Литекс" АД дарява на пожарната газ за 560 лева и 135 лева за състезания между пожарникари. БЧК се отчитат с въжета, а "Приста ойл" подарява 35 черни качулки за 840 лева.

Другите по-големи компании са "Каолин" АД с компютър за 48 лева, "Белопейпър" ЕООД със 150 лева, Адимекс 200 ООД – 150 лева, "Шведски кибрит – Плам България" АД – 200 лева, "Челопеч Майнинг" ЕАД с 1800 лева и "Ню Бояна филм" АД – 1 компютър за 912 лева.

Гранична полиция е получила около 1000 литра гориво от няколко общини и едно лесничейство, но най-крупното дарение е на САЩ, които даряват техника за откриване на радиация за 110 000 долара. Международната корпорация "Ериксон" е дарила 2 недвижими имота в село Капитан Андреево на стойност 736.70 лева.

Охранителна полиция има само две дарения – 2 кучета и 500 литра бензин от община Плевен.

Медицинският институт на МВР може да похвали с получени волни пожертвувания за 18 000 лева. Повечето от тях са от фирми в брашна като "Вьофраг Фарма", "Ново Нордикс фарма" ЕАД и "Актавис". Даренията са компютър, климатици, телевизор, лекарства. "Микс констръкшънс" ООД дарява дизел за 9300 лева.

Академията на МВР получава основно книги и пари като най-голямото дарение е за изпълнение по проект, а спонсор е ООН с 15 600 лева. Трите научните институти на МВР не са получили дарения за този период.

Общо за четирите месеца на годината даренията за регистрираните в столицата структури на министерството са за 2.83 млн. лева. Най-голямото "дарение" от фирмата на МВР "Безконтактни мултиплексорни вериги", които са дарили 236 автомобила "Опел" на 20 юли и по този начин министерството е пропуснало "шанса" да обяви обществена поръчка.

Масовото даряване започва плавно да спира към 22 юни, малко след избухването на публичния скандал с дарителите за МВР.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Мнениеот ilia

Уорлик в Лукойл - американски посланик от съветски тип
    от Биволъ
    Capture_decran_2011-08-27_a_10.53.12.jpg
    Capture_decran_2011-08-27_a_10.53.12.jpg (29.78 KiB) Прегледано 3607 пъти

Американският посланик Джеймс Уорлик посети Лукойл заедно с Валентин Златев и кмета на Бургас Димитър Николов (ГЕРБ).

За посещението на американския дипломат предприятието е било украсено със знамена на България, Русия, САЩ и ЕС - съобщиха информационните агенции в характерния стил на ТАСС от 70-те години на миналия век.

"Лукойл" е една от високо уважаваните международно опериращи компании, както по света, така и в САЩ, каза Уорлик в края на визитата си в предприятието, цитиран от "Фокус".

В комбината Уорлик научил, че това е "най-големият частен работодател и плаща високи данъци, които допринасят за икономиката на България".

Очевидно Джеймс не е преговарял материалите, оставени от неговите предшественици. През 2005 г. неговият адаш, посланик Джеймс Пардю пише следното в секретен дипломатически доклад за българската организирана престъпност:

"Представител на ЛУКОЙЛ за България е ВАЛЕНТИН ЗЛАТЕВ. Руската петролна компания се счита за най-големия корпоративен данъкоплатец в България. Тя контролира и руския износ на нефт за България. Българските операции на Лукойл, чрез Златев, са заподозрени в тесни връзки с руското разузнаване и организирана престъпност."

Тоест, още предишният Джеймс е знаел колко тежи Лукойл. Какво друго е знаел той и какво сегашният Джеймс се прави, че не знае пише по-горе, а също така и в един доклад на Джон... пардон, Негово превъзходителство посланикът на САЩ в България Джон Байърли, настоящ посланик на САЩ в Москва, който си заслужава пълните титли, защото най-малкото не се излага с непознаването на базова информация за страната, в която служи. Ето, прочее, неговият анализ за Валентин Златев:

"14. (S/NF) Борисов поддържа тесни финансови и политически връзки с директора на „Лукойл България" Валентин Златев, изключително влиятелен политически брокер и политически кукловод. Лоялността му (и неговата уязвимост) към Златев, играят голяма роля в процеса на взимане на политически решения на Бойко Борисов. Кметът ангажира „Лукойл" в множество публично-частни партньорства, откакто е на власт: Лукойл се ангажира да дари асфалт за поправката на столичните улици, да се грижи за паметника на съветската армия и да финансира жилищно строителство за малоимотните. Като насрещен жест, Борисов съдейства за предоставяне на общинска земя за изграждане на нови бензиностанции на Лукойл. Въпреки че сделката изглежда танто-за-танто, публичните договорки на Борисов с „Лукойл" са само една страна на неговите много по-дълбоки и по-широки бизнес взаимоотношения със Златев, информация за които получихме по други канали."

Сред другите канали е загадъчната служба SIMO, която потвърдила следната информация:

"13. (S/NF) Обвинения в миналото свързват Борисов със скандали с източване на гориво, с нелегални сделки в комбинация с Лукойл и със сериозна контрабанда на метаамфетамини. Информацията от SIMO е в потвърждение на тези обвинения. Смята се, че Борисов е използвал поста си, като глава на българските правоохранителни органи, за да прикрие криминалните си деяния, а жената, с която съжителства, Цветелина Бориславова, управлява голяма банка, която е била обвинявана в пране на пари за престъпни организации, както и в участие в незаконните транзакции на самия Борисов..."

Въпреки тези стряскащи неща, Уорлик даде безпрецедентна подкрепа за Бойко Борисов, като се появи в българския парламент, за да отговаря вместо него на въпросите за разкритията на Уикилийкс. Той нарече доклада на предшественика си "непроверен и неясен източник", въпреки че няколко месеца по-рано успокояваше обществеността как от изтеклите грами ще се види приятелското отношение на САЩ към България и в тях няма да има нищо притеснително:

"Надявам се да няма повече изтичане на информация. За в бъдеще ще бъдат предприети мерки за защита на чувствителна информация. Уверявам ви, че следващите 1000 грами, които, може би, ще бъдат посветени на България, ще предоставят добре балансирана картина на събитията в страната. нашите мисли съвпадат с мислите на българския народ. Бях обещал и вие знаете това, че ще бъда честен и открит пред българската общественост. Публично, ясно и категорично съм изказвал мнението си, а онова, което казвам публично, го има и в конфиденциалните ми доклади до Вашингтон."

Добри познания за Лукойл и Златев демонстрира и Нейно превъзходителство, посланикът на САЩ в София Нанси Макълдауни. Тя също заслужава пълните се титли като качествен посланик. След мандата си в София беше издигната на важен пост в Държавния департамент и сега отговаря за сектор Евразия. През 2008 г. тя пише следното:

"6. Независимо от проевропейското му говорене, вътрешни източници твърдят, че Борисов е по-скоро "скрит коз" по отношение на Русия. Той е близък на директора на "Лукойл" в България Валентин Златев, за когото се твърди, че е спонсор на ГЕРБ с пари в брой. (Диверсифицирайки залозите, Златев е също и голям финансов покровител на БСП.)"

Вчерашната изява на Уорлик в рафинерията, редом до свързания с организираната престъпност Валентин Златев и осъденият за контрабанда на сухо мляко Димитър Николов може да се интерпретира по различни начини.

Възможно е САЩ да са си сменили мнението за Златев, олицетворяващ по-рано политическата корупция и свързаната с руските служби организирана престъпност. Ако това е така, визитата на Уорлик в Лукойл подпечатва новото статукво.

Но е възможно също и следното: един не особено качествен дипломат върши нелепост след нелепост в една изоставена от голямата дипломация страна, управлявана от един "кучи син, но техен кучи син". Търпят го, защото жена му е на много по-важен за САЩ пост в Белград.

Проблемът е, че трябва да го търпят и мислещите хора в изоставената страна, на които Пардю, Байърли и Макълдауни даваха някакви надежди, че няма вечно да ги управляват кучите синове.

Аватар
    ilia
    Администратор
    Администратор
    Влез в чата на СФСМВР

Facebook коментари

ПредишнаСледваща

Назад към Архив